Αθήνα
28/03/2024
Επιχείρηση

Champions League: Κάζο της Ρεάλ στη Μαδρίτη από την Σαχταρ Ντόνετσκ

Η Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Σαχτάρ Ντόνετσκ στη Μαδρίτη, με τους Ουκρανούς να έχουν προηγηθεί με 3-0 από το ημίχρονο.

Σε κακό φεγγάρι βρίσκεται η «Βασίλισσα», καθώς μετά την εντός έδρας ήττα από την Κάντιθ για το πρωτάθλημα, γνώρισε την ήττα και στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League από την Σαχτάρ.

Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 3-0 μέσα στο «Αλφέρντο ντι Στέφανο» (σ.σ. το βοηθητικό γήπεδο του Σαντιάγκο Μπερναμπέου στο οποίο γίνεται «λίφτινγκ»).

Τετέ στο 29΄, το αυτογκόλ του Βαράν στο 33΄ και το τέρμα του Σόλομον στο 42΄ έδωσαν στη Σαχτάρ προβάδισμα τριών τερμάτων στο ημίχρονο.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και μείωσαν αρχικά με τον Μόντριτς στο 54΄, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Βινίσιους έβαλε και πάλι στο ματς τη Ρεάλ μειώνοντας στα 2-3.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Βαλβέρδε φάνηκε να λυτρώνει την Ρεάλ, όμως το γκολ του δεν μέτρησε έπειτα από χρήση του VAR.

Συναρπαστικό ματς στο Σάλτσμπουργκ

Την ίδια ώρα Σάλτσμπουργκ και Λοκομοτίβ Μόσχας είχαν ένα συναρπαστικό ματς στην Αυστρία.

Ο Έντερ στο 19΄ άνοιξε το σκορ για τους Ρώσους, με την Σάλτσμπουργκ να ισοφαρίσει στο 45΄με τον Σομποζλάι.

Ο Γιουνούζοβιτς στο 50΄ έδωσε προβάδισμα στους Αυστριακούς, με τον Λισακόβιτς στο 75΄ να γράφει το τελικό 2-2.