Αθήνα
29/03/2024
Πολιτική

Ρολάν Γκαρός: Έγραψε ιστορία ο Τσιτσιπάς με πρόκριση στους «16»

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγραψε ιστορία στο Παρίσι και έγινε ο δεύτερος Ελληνας στην ιστορία του Ρολάν Γκαρός που προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης. Μετά από 3 ώρες και 34 λεπτά νίκησε τον Φιλίπ Κραΐνοβιτς με 7-5, 6-3, 6-7 (5), 7-6 (6) και προκρίθηκε. Ο Τσιτσιπάς έγινε ο δεύτερος Ελληνας που προκρίνεται στον Δ΄γύρο του Ρολάν Γκαρός μετά τον Λάζαρο Σταλιό πριν από 83 χρόνια, στην διοργάνωση του 1936.

Η αναμέτρηση που είχε διακοπεί στο 5-5 του 3ου σετ ξεκίνησε λίγο μετά τις 13.00 του Σαββάτου (ώρα Ελλάδας).  Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά την πρόκριση του στους «16» δήλωσε: «Δεν ήταν από τις καλύτερες εμφανίσεις. Ημουν πολύ νευρικός. Και οι δύο κάναμε λάθη. Δεν είναι καλό όταν ο αγώνας διακόπτεται. Σου χαλάει τον ρυθμό, σου αλλάζει την ψυχολογία. Σήμερα νομίζω πως ήμουν πιο αργός σε σχέση με χθες».

Greek History ?@StefTsitsipas becomes the first Greek player to reach the Roland-Garros round of 16 in 83 years after eliminating Filip Krajinovic 7-5 6-3 6-7(5) 7-6(6).#RG19 pic.twitter.com/q93KqkTbxT

— Roland-Garros (@rolandgarros) June 1, 2019

Ο αγώνας του Τσιτσιπά για είσοδο στα προημιτελικά θα δοθεί την Κυριακή. Αντίπαλος του θα είναι ο Ελβετός Σταν Βαβρίνκα (Νο28) ο οποίος απέκλεισε τον Βούλγαρο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Νο46). Ο αγώνας διακόπηκε επίσης την Παρασκευή λόγω σκότους. Ο Βαβρίνκα ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ αλλά με επικράτηση σε ισάριθμα τάι μπρέικ. Ο Βαβρίνκα πήρε το 1ο σετ με 7-5 στο τάι μπρέικ και το 2ο σετ με 7-4 επίσης στο τάι μπρέικ. Η αναμέτρηση ξεκίνησε στις 14.45 ώρα Ελλάδας και ο Βαβρίνκα με 10-8 στο τρίτο τάι μπρέικ ο ολοκλήρωσε τη νίκη του με 3-0 και 7-6 (5), 7-6 (4), 7-6 (8).