Αθήνα
28/03/2024
Υφήλιος

Διακοπή του αγώνα Τσιτσιπά στο Ρολάν Γκαρός λόγω… σκοταδιού

Το πρωί του Σαββάτου (1/6) θα ολοκληρωθεί ο αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Φιλίπ Κραΐνοβιτς για τον Γ΄γύρο του Ρολάν Γκαρός καθώς άρχισε να πέφτει η νύχτα στο Παρίσι και να λιγοστεύει το φυσικό φως. Η αναμέτρηση των δύο αθλητών διεκόπη λόγω σκοταδιού. Ο Έλληνας τενίστας ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ (7-5, 6-3) ενώ τα γκέιμ του τρίτου σετ ήταν 5-5 όταν ο διαιτητής ορθά αποφάσισε να σταματήσει τον αγώνα.

That’s all she wrote!

We’ll see you tomorrow….#RG19 pic.twitter.com/49a6Md1jmB

— Roland-Garros (@rolandgarros) May 31, 2019

Το ρεκόρ των 83 ετών

Να σημειωθεί πως ο Τσιτσιπάς θέλει να γίνει ο δεύτερος Ελληνας που προκρίνεται στον Δ΄γύρο του Ρολάν Γκαρός μετά τον Λάζαρο Σταλιό πριν από 83 χρόνια. Ο Σταλιός είναι ο μοναδικός Ελληνας που αγωνίστηκε στον Δ΄γύρο. Αρχικά είχε περάσει χωρίς αντίπαλο τον Α΄ γύρο, στη συνέχεια νίκησε τους Μπρινιόν και Λεκουάντρ και στον Δ΄γύρο αποκλείστηκε από τον Γερμανό Βον Κραμ. Το 1965 και το 1967 ο Νίκος Καλογερόπουλος έφτασε δύο φορές μέχρι τον Γ΄γύρο στο τουρνουά του Παρισιού.

Η εικόνα του αγώνα μέχρι το σημείο της διακοπής

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος έμεινε πίσω στο σκορ με 3-1 χάρη σε γρήγορο break του Κραΐνοβιτς. Ο Τσιτσιπάς άρχισε να ανεβάζει σιγά σιγά την απόδοσή του και παρά τα πολλά αβίαστα λάθη που έκανε έφερε το σετ στα ίσα (4-4) και στη συνέχεια κάνοντας break στο σερβίς του αντιπάλου του στο δωδέκατο game το κατέκτησε με 7-5.

Το δεύτερο σετ ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία. Ο Τσιτσιπάς έκανε λιγότερα λάθη και ταυτόχρονα ανέβασε όλα τα στατιστικά του. Έκανε γρήγορα το break στο τέταρτο game του δεύτερου σετ και στη συνέχεια απλά κράτησε το σερβίς του για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 6-3

Στο τρίτο σετ η εικόνα του αγώνα ανατράπηκε. Με δύο break o Κραΐνοβιτς κατάφερε να προηγηθεί με 5-2 και στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του με μεγάλη δυσκολία για το 5-3. Σε εκείνο το σημείο είχαμε μίνι σύσκεψη εντός του κορτ ανάμεσα στην οργανωτική επιτροπή και τους δύο παίκτες.

Ο υπεύθυνος του Rolan Garros μίλησε τόσο με τον Τσιτσιπά όσο και με τον Κραΐνοβιτς και αποφάσισε να συνεχιστεί το παιχνίδι για δύο game ακόμα. Αυτή η απόφαση του ευνόησε τον Τσιτσιπά ο οποίος αρχικά έκανε break στο σερβίς του αντιπάλου του και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για να κάνει το 5-5 πριν διακοπεί το παιχνίδι.

Έτσι, η πρόκριση θα κριθεί το μεσημέρι του Σαββάτου. Όπως ανακοίνωσαν οι οργανωτές ο Στέφανος Τσιτσιπάς με τον Φιλίπ Κραΐνοβιτς θα αγωνιστούν αμέσως μετά τις Χάλεπ και Τσουρένκο, κάτι που σημαίνει πως περίπου στις 13.30 αναμένεται να μπουν στο κορτ.