Αθήνα
29/03/2024
Επιχείρηση

Αποκλεισμός‑σοκ για τον Τσιτσιπά στην πρεμιέρα του Wimbledon

Σταμάτησε πριν ακόμα ξεκινήσει η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά Wimbledon με τον Έλληνα τενίστα να χάνει με 3-2 σετ (6-4, 3-6, 6-4, 6-7 (8), 6-3) από τον Τόμας Φαμπιάνο. Το Νο 89 της Παγκόσμιας κατάταξης απέκλεισε τον Τσιτσιπά από τον πρώτο γύρο του τουρνουά.

Ο Έλληνας τενίστας είχε πολλά προβλήματα στο παιχνίδι του, παρ’ όλα αυτά το πάλεψε μέχρι τέλος χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στην αντίπερα όχθη ο Τόμας Φαμπιάνο πήρε τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του, αφού για πρώτη φορά νικά αθλητή εντός του Τοπ10.

Ο Ιταλός από την αρχή του αγώνα έδειξε ότι θέλει να πιέσει τον Τσιτσιπά, να παίξει στα όρια και όπου του βγει. Ο Φαμπιάνο έκανε το break στο τρίτο game του πρώτου σετ, ο Έλληνας τενίστας απάντησε στο έκτο και προηγήθηκε με 4-3. Ο 30χρονος από το Γκροτάλιε όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά πήρε τα επόμενα τρία games για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα εκτυλίχθηκαν διαφορετικά. Ο “Στεφ” βρήκε ρυθμό στο σερβίς του και τα service games ήρθαν εύκολα. Την ίδια ώρα πίεζε τον αντίπαλό του για να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για ένα break. Το έκανε στο πέμπτο game, προηγήθηκε με 5-2 και στη συνέχεια έφτασε εύκολα στο 1-1 σετ με 6-3.

Κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ είχαμε μάχη ανάμεσα στους δύο τενίστες. Κανένας από τους δύο δεν κατάφερε να κάνει γρήγορο break παρά το γεγονός ότι είχαν τις ευκαιρίες τους και έτσι φτάσαμε στο 5-4 με τον Στέφανο Τσιτσιπά να σερβίρει για να μείνει στο παιχνίδι. Σε εκείνο το σημείο ο Φαμπιάνο δημιούργησε τριπλό break point το οποίο τελικά του έδωσε το σετ με 6-4.

Ανάλογη εικόνα είχε και το τέταρτο σετ. Οι δύο αθλητές κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το τέλος. Ο Φαμπιάνο προηγήθηκε με 5-4 και 6-5, αλλά ο Τσιτσιπάς κατάφερε να μείνει ζωντανός και να οδηγήσει το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 5-2, όμως ο Ιταλός όχι απλά κατάφερε να μείνει ζωντανός, αλλά είχε και ματς πόιντ. Τελικά, όμως, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε το τάι μπρέικ και έστειλε το ματς σε πέμπτο σετ.